+371 65422709, 20203713
Ekskursiju pieteikšana
aptauja
Vai Jūs bieži apmeklējat Daugavpils muzeju?
Ziņu arhīvs

“Adatiņa mozactiņa, Lela dorba dareitoja”

2017.gada 2.maijā plkst.15.00 Daugavpils Novadpētniecības un mākslas muzejs (Rīgas ielā 8) Latvijas Republikas neatkarības atjaunošanas dienas svinību ietvaros aicina uz virtuves tekstīliju-izšuvumu kāta dūrienā izstādes “Adatiņa mozactiņa, Lela dorba dareitoja” atklāšanu sadarbībā ar Latgales mākslas un amatniecības centru.

Ir lietas, kas nemainās. Nacionālās, romantiskās un sentimentālās. Lietas, kuras atsauc atmiņā tos laikus, kad zāle bija zaļāka un debesis zilākas. Laiku, kad cilvēkos valdīja pārliecība - mans nams ir mana pils. Katram savi priekšstati un uzskati par tiem laikiem. Svarīgas ir emocijas, ko šīs lietas rosina…

Spodri sakopta virtuve. Plītī sprēgājot deg malka, ūdens spainī gatavs sniegt veldzi, sīpoli sabiruši vienkopus maisiņā. Un tā varētu turpināt šo vietu un lietu uzskaiti, bet gribas atzīmēt to, ka katrai no tām bija īpaša norāde. Norāde tika darināta uz balta kokvilnas auduma, izšūta ar ziliem kokvilnas diegiem, kātu dūriena tehnikā. Tika izšūti virtuves telpu dekorēšanas tekstiliju ansambļi. Šie tekstiliju ansambļi tautā bija ļoti iecienīti un tos lietoja ikdienā līdz pat 20. gs. 70. gadiem. Šeit ir runa par visdažādākajām virtuves sienas sedziņām: pie plīts, pie galda, pie izlietnes, logu un durvju aizkariem, dvieļu, sadzīves maisiņu izšūšanu vienotā stilā.

Virtuves tekstiliju grupas rotāšanai ar rokdarbu veikalu un literatūras gādību Latvijā ienāca cittautu, piemēram, holandiešu, folkloras motīvi, kā arī augļu vāzes ar dažādiem eksotiskiem augļiem. Piemērojoties vietējo iedzīvotāju gaumei un pieprasījumam, rokdarbu veikali piedāvāja kompozīcijas, kurās apzināti tika apvienoti starptautiskie motīvi ar latviešu tradicionālo ģeometrisko ornamentu, tas ir, veidoti zīmējumi, sajaucot divus stilus kopā. Pie šīs pašas virtuves rotājošo tekstiliju grupas ir pieskaitāmas virtuves plauktu rotājošās maliņas (cakas) ar virtuvei piemērotu sižetisko zīmējumu.

Ar minētajiem sižetiem (zīmējumiem) apdrukātus audumus varēja iegādāties rokdarbu veikalos, darbnīcās un gadatirgos. Latvijas iedzīvotājiem šādi darinājumi patika, tāpēc tie tika izšūti un lietoti visos Latvijas novados. Arī pie mums Latgalē, šo tekstiliju veids bija iecienīts un izplatīts. Šinī izstādē ir dota iespēja vēlreiz ielūkoties nesenā pagātnē.

Lai šī izstāde Jums rosina mīļas atmiņas un jaunas emocijas…
Izstāde skatāma līdz 2017.gada 20.augustam.
Esiet laipni aicināti!


Dalīties ar ziņu:
atpakaļ