+371 65422709, 20203713
Ekskursiju pieteikšana
aptauja
Vai Jūs bieži apmeklējat Daugavpils muzeju?
Ziņu arhīvs

Jakovam Greisam -100

No 2017.gada 1.jūnija Daugavpils Novadpētniecības un mākslas muzejā (Rīgas ielā 8) kultūrvēstures ekspozīcijas ietvaros ir skatāma ekspresizstāde “Jakovam Greisam - 100”.
J.Greiss (1917-2007) ir labi zināms Latvijas sporta vidē. Viņš bija ne tikai brīnišķīgs cilvēks, bet arī talantīgs sporta pasākumu organizators. J.Greiss ir dzimis 1917.gada 29. maijā Daugavpilī. Pēc mācībām arodskolā strādāja par galdnieku un vienlaikus nodarbojās ar sportu ebreju sporta klubā. Viņa sirdij tuva bija sporta veidu karaliene – vieglatlētika.
     Jakovs vairākkārt uzvarēja gan skrējienos īsajās distancēs, gan soļošanā, gan tāllēkšanā. Otrā pasaules kara laikā cīnījās 43. latviešu gvardes strēlnieku divīzijas rindās. Piedalījās dramatiskajās kaujās pie Narofominskas un Starajas Rusas. Kara gados ir bijis ievainots un par varonību saņēmis ordeņus un medaļas.
    Pēc kara J.Greiss atgriezās Daugavpilī un visu turpmāko dzīvi veltīja sportam – ieņēma vadošos amatus dažādās sporta iestādēs un biedrībās. Strādāja par fiziskās audzināšanas skolotāju, atbildīgo sekretāru, instruktoru un vienlaikus nodarbojās ar profesionālo sportu. Pateicoties centībai, kļuva par Latgales čempionu 60 metru skrējienā.
    J.Greiss piedalījās Stropu sporta bāzes būvniecībā. Pateicoties J.Greisa aktivitātei, Daugavpilī atvēra pirmo peldbaseinu pilsētā, kas atradās Vienības namā. Tas veicināja peldēšanas attīstību pilsētā. Daudz pūļu veltīja airētāju bāzes izveidei Stropos. Viņš bija gan airēšanas, gan vieglatētikas federāciju loceklis, tiesnesis, daudzu sporta sacensību organizators.
    Savu 50.dzimšanas dienu J.Greiss sagaidīja stadionā “Celtnieks”, noskrienot 100 metru distanci ar labu rezultātu – 13,6 sek. Tolaik šādu rezultātu varēja uzrādīt reti kurš gados jauns sportists.
    J.Greiss apgalvoja, ka soļošana nav sports, bet brīvā laika pavadīšanas veids, kas ir pa spēkam jebkuram cilvēkam, soļot var visi. Viņš nolēma  to pierādīt – nedēļas laikā kājām aizgāja no Daugavpils līdz Rīgai.
    Sporta veterāna  aizsāktās tradīcijas turpina arī šodienas vieglatlēti.
    Vairāk nekā 100 priekšmetu lielu kolekciju muzejam nodeva J.Greisa vedekla Olga Greisa, kura par dāsno dāvinājumu tika atzīta par “Muzeja draugu-2016 ” un tika apbalvota ar pateicības rakstu par Jakova Greisa kolekcijas dāvinājumu muzeju Nacionālā krājuma papildināšanai ar vērtīgiem priekšmetiem.   


Dalīties ar ziņu:
atpakaļ