+371 65422709, 20203713
Ekskursiju pieteikšana
aptauja
Vai Jūs bieži apmeklējat Daugavpils muzeju?
Ziņu arhīvs

Izstāde “Lai mūzika skan”

2016. gada 14. decembrī plkst. 15.00 Daugavpils Novadpētniecības un mākslas muzejā tiek atklāta jauna tematiskā izstāde „Lai mūzika skan”. Izstādē būs aplūkojama muzeja krājuma senā skaņu tehnika – gramofoni, patafoni, magnetofoni, kā arī Latvijas un ārzemju rūpnīcās ražotie radioaparāti. Izstādes apmeklētāji varēs ieraudzīt un novērtēt  20. gadsimta audiotehnikas attīstības vēsturi.
    Cilvēks vienmēr ir gribējis izgudrot ierīci, kas atskaņotu visdažādākās skaņas, mūzika un skaistā balss apbūra cilvēku iztēli.
    Ierakstīto skaņu ēra sākās 1877. gadā, kad amerikāņu zinātnieks T. Edisons izgudroja savu fonogrāfu un veica pirmo balss skaņu ierakstu. Fonogrāfs ļāva uz viena aparāta gan ierakstīt skaņu, gan reproducēt to.
    1887. gadā ASV izgudrotājs E. Berliners radīja un patentēja jaunu skaņas ierīci – gramofonu, kas kļuva par pirmo plašu atskaņotāju. Turpmāk mūziku varēja klausīties katrās mājās.
    Ar gramofona uzvaras gājienu pasaulē arī sākas masu kultūras laikmets. Gramofoni kalpoja izklaides nolūkiem, un nereti tie kļuva par īstiem mākslas darbiem.
    1907. gadā franču firma “Pathe” radīja jaunu ierīci – patafonu: portatīvo pārnēsājamo gramofona veidu ar paslēptu ruporu, tas bija mazgabarīta, viegls un mobils. To varēja ņemt līdzi ceļojumos, jo visa iekārta ietilpa nelielā vieglā koferītī.
    Izstādē ir apskatāmi 20. gs. sākumā ražotie gramofoni, patafoni “Elektrola” (1925.g.), “Družba” (1957 g.). Apmeklētājiem būs iespēja iepazīties ar radio būves tradīcijām un aplūkot Latvijas radio leģendas – 1930. gados ražotos radiouztvērējus “VERAF”, “Zvaigzne” un “Dzintars”.
Radio uz ilgiem gadiem kļuva par cilvēka vistuvāko draugu, tas paglāba viņu no grūtsirdības, pārraidīja svarīgākās ziņas, izglītoja, piesaistīja mākslas pasaulei. Radio nevarēja izstumt no aprites ne televīzija, ne modernās datortehnoloģijas. Radio ēters joprojām ir skaņu pilns.    
    Izstāde “Lai mūzika skan” ļaus atcerēties gaišas nostalģiskas ainas, raisīs patīkamas atmiņas. Izstādes apmeklētājiem būs unikāla iespēja ne tikai redzēt, bet arī dzirdēt apburošās “runājošo mašīnu” balsis.
Esiet laipni aicināti!

Dalīties ar ziņu:
atpakaļ