+371 65422709, 20203713
Ekskursiju pieteikšana
aptauja
Vai Jūs bieži apmeklējat Daugavpils muzeju?
Ziņu arhīvs

L.Doņika privātkolekcijas izstāde „Gods kalpot Latvijai!” būs skatāma līdz janvāra beigām

Daugavpils Novadpētniecības un mākslas muzejs informē, ka 2014.gada 2.oktobrī atklātās Leonarda Doņika Latvijas Republikas militāro un militarizēto struktūrvienību krūšu nozīmju (1990.-2014.) privātkolekcijas izstādes “Gods kalpot Latvijai!” eksponēšanas laiks tiek pagarināts par mēnesi un izstāde muzejā būs skatāma līdz 2015.gada 31.janvārim. Leonards Doņikis dzimis 1954. gada 26. februārī politiski represēto ģimenē Omskas apgabalā, Krievijā. Latvijā ģimene atgriezās 1959. gadā.

Skolas gaitas Leonards uzsāka 1961. gadā un 1971. gadā absolvēja Elejas vidusskolu Jelgavas rajonā. Tajā pašā gadā iestājās Daugavpils aviācijas tehniskajā karaskolā un pēc tās absolvēšanas turpināja dienestu PSRS bruņoto spēku Kara aviācijā Tālajos Austrumos un Aizkarpatu apgabalā, Ukrainā. Dienesta gaitas pārtrauca 1992. gadā. Pēdējais amats – lidmašīnu radioelektroniskās aparatūras grupas inženieris.

1992. gada decembrī iestājās dienestā 4. Daugavpils robežsargu bataljonā un turpināja to līdz 2008. gada februārim, kad aizgāja izdienas pensijā. Šajā laika posmā pildīja dienesta pienākumus arī Valsts robežsardzes Galvenajā un Rīgas pārvaldēs un paralēli dienesta gaitām ieguva 2. līmeņa augstāko izglītību ar specializāciju „Tiesību zinātnes”. Pēdējais amats – Valsts robežsardzes Daugavpils pārvaldes priekšnieks, pulkvedis.

Kolekcionēt Leonards uzsāka jau skolas gados un izveidoja nelielu banknošu, monētu un sērkociņu etiķešu kolekciju. Aizņemtība, pildot dienesta pienākumus, neveicināja kolekcijas materiāla iegūšanu, izpēti un noformēšanu. Aizejot izdienas pensijā, Leonards kolekcionēšanai veltīja jau daudz vairāk laika un resursu, ko dara arī pašlaik. Krūšu nozīmju kolekcionēšanai Leonards pievērsās 1996. gadā, kad saņēma savu pirmo apbalvojumu – Aizsardzības ministrijas „Krūšu nozīmi”. Laika gaitā nozīmju klāsts tika papildināts ar jauniem ieguvumiem un uz šo dienu to skaits sasniedz gandrīz četrus simtus un aptver Latvijas Republikas militāro un militarizēto struktūrvienību reprezentācijas un krūšu nozīmes un to miniatūras.

Krūšu nozīmju kolekcijas izpētes laikā Leonards nāca pie secinājuma, ka nav izdarīta šī materiāla kataloģizācija. Pirms sešiem gadiem viņš nopietni apsvēra iespēju pašam sastādīt krūšu nozīmju katalogu un ķērās pie informācijas iegūšanas, analīzes, sistematizēšanas un apkopošanas. Lai varētu pilnvērtīgi nodrošināt iecerēto, Leonards nodibināja ciešus kontaktus ar nozīmju pasūtītājiem, izgatavotājiem un kolekcionāriem. Rezultātā tapa grāmata „Latvijas Republikas militāro un militarizēto struktūrvienību krūšu nozīmes (1990. – 2014.)”. Grāmatas līdzautors ir kolekcionārs Jāzeps Buļs.

Leonarda mazdēls Romāns arī sper pirmos kolekcionāra soļus, krājot monētas un banknotes.
Dalīties ar ziņu:
atpakaļ