+371 65422709, 20203713
Ekskursiju pieteikšana
aptauja
Vai Jūs bieži apmeklējat Daugavpils muzeju?
Kultūrvēsture

Novads Krievijas impērijas sastāvā (1772.g.–1917.g.)

  Novads 1772.g. – 1861.g.


XVIII gs. 2. pusē Rečā Pospoļītā bija vērojams sabrukums, šo apstākli izmantoja Prūsija, Austrija un Krievija, kuras 1772. gada sava starpa sadalīja Polijas teritoriju. Šīs pārdales rezultātā Latgale kļuva par Krievijas impērijas sastāvdaļu. Tas turpināja teritoriju, ko apdzīvoja latvieši, apvienošanu. 
1778. gadā Dinaburgu pasludināja par apriņķa pilsētu un apstiprināja tās apbūves plānu. Šajā laikā pilsētā dzīvoja tirgotāji un sīkpilsoņi. Tirgotāji pārdeva pārtikas produktus, vilnas un zīda audumus ne tikai Dinaburgā, bet arī citās pilsētās. 
Lielas izmaiņas gan pilsētas plānojumā, gan arī tās ikdienas dzīvē ienesa Dinaburgas cietokšņa celtniecība. Pieaugot Napoleona iebrukuma draudiem, 1810. gadā sāka celt cietoksni. Sākoties 1812. gada karam, cietokšņa celtniecība vēl nebija pabeigta, bet neskatoties uz to, tam bija liela loma Krievijas rietumu robežu aizsardzībā. Karam beidzoties, cietokšņa celtniecību turpināja.XIX gs. 1. pusē Dinaburga kļuva par nozīmīgu Vitebskas guberņas centru, kā arī otru lielāko Latvijas rūpniecības pilsētu. Šajā laikā rodas rūpnīcas, kuras pārstrādā vietējo izejvielu, aug iedzīvotāju skaits, sakarā ar Grīvas miesta pievienošanu 1831. gadā paplašinās pilsētas teritorija. Dinaburgas ekonomisko attīstību veicināja arī šoseju un dzelzceļu būvniecība. Visu pilsētu pārzināja ievēlētā dome. 
XVIII gs. Latgales lauksaimniecība turpināja attīstīties dzimtbūšanas iekārtas apstākļos. Pēc 1782. gada tautas skaitīšanas rezultātiem Latgalē dzīvoja 161024 zemnieki. No tiem 15,7% bija valsts zemnieki, 5,2% piederēja katoļu baznīcām un klosteriem, 75,5% — muižniekiem, 3,48% — pārējiem īpašniekiem piederošie zemnieki. Muižniekiem piederēja policijas un tiesas vara, kā arī tiesības pārdot zemniekus. Arvien lielāku nozīmi ieguva klaušu darbs.XVIII gs. pēdējā gadu desmitā un XIX gs. pirmajā gadu desmitā radās muižnieku manufaktūras Līksnā un Krāslavā.Dalīties ar ziņu:
atpakaļ