+371 65424155, 20203713
Ekskursiju pieteikšana
Ziņu arhīvs

Izstāde “Laiks” Daugavpils Novadpētniecības un mākslas muzejā

03.05.2023

10. maijā plkst. 15.00 Daugavpils Novadpētniecības un mākslas muzejā tiks atklāta izstāde “Laiks”, kurā eksponēti dažādi 19. un 20. gadsimta pulksteņi un kalendāri no Daugavpils Novadpētniecības un mākslas muzeja krājuma kolekcijām.

Katram izstādē eksponētajam pulkstenim ir sava īpaša vēsture, mehānisms, dizains un tehnoloģiskās īpatnības. Izstādītie priekšmeti pārstāv dažādus laika posmus un valstis, parādot pulksteņu dizainu un to mehānismu.

Pulksteņu loma nebija tikai laika mērīšana, bet arī statusa demonstrēšana un informācijas nodošana. Izstādītos priekšmetus nevajadzētu uzlūkot kā tikai mehānismu vai vienkāršas vērtslietas, bet arī kā konkrēta laika un vietas produktus. Katrs no izstādes priekšmetiem satur ne tikai informāciju par masu produkcijas attīstību un rūpniecības izplatību, bet arī sniedz ziņas par to, kas uz konkrētu laiku bija aktuāls, ko cilvēki vēlējās redzēt savās mājās, kas bija uzskatīts par bagātības un izcilības simbolu.

Izstādē tiek eksponēta arī daugavpilieša Leonarda Dukčinska vīriešu rokas pulksteņu kolekcija, kas vākta vairāku gadu garumā.

Izstādē apskatāms arī plašs kalendāru klāsts – vispārīgie, vietējie, dažādu nozaru – literārie, lauksaimniecības, bērnu, dažādu konfesiju un profesiju kalendāri, dažādu veidu – grāmatu kalendāri, dienu noplēšamie, galda pārliekamie, sienas, tabulkalendāri, kabatas kalendārīši u. c.

2023. gadā muzeja krājumu papildināja interesants un unikāls jaunieguvums – 1903. gada laikraksta “Dvinčaņin” izdotais kalendārs-grāmata, kas satur vērtīgu informāciju par Daugavpili 20. gs. sākumā.

Daugavpils Novadpētniecības un mākslas muzejā izstāde “Laiks” būs apskatāma līdz 26. novembrim.

atpakaļ