Kultūrvēsture
Ekspozīcija “Daugavpils novada kultūrvēsture”
Ekspozīcija sniedz ieskatu novada vēsturē sākot ar 9.g.t.p.m.ē. līdz 1991.gadam. Tajā ir eksponēti autentiski priekšmeti, kuri jums daudz pavēstīs par mūsu novada pagātni. Aizvēsturi bagātīgi pārstāv arheoloģijas kolekcija. Ekspozīcijā īpaša uzmanība veltīta notikumiem, kas saistīti ar 13. gs. celto Dinaburgas pili un 19.gs. celto Dinaburgas cietoksni. Eksponāti vēsta par pilsētu 19.gs. beigās 20.gs. sākumā, kad tā attīstījās kā svarīgs rūpniecības un kultūras centrs. 1920.gadā tā iegūst savu latvisko nosaukumu Daugavpils un vēsturiskās liecības sniedz plašu informāciju par novadu neatkarīgās Latvijas Republikas laikā. Pēc muzeja attīstības koncepcijas tiks izveidota pilnīga vēsturiskā ekspozīcija no senākiem laikiem līdz mūsu dienām.
• Novada senvēsture - Novads Lietuvas Lielkņazistes (1561.g. – 1569.g.) un Polijas-Lietuvas valsts (Rzecz Pospolita) (1569.g. – 1772.g.) sastāvā (1. zāle) • Novads Krievijas impērijas sastāvā (1772.g. – 1917.g.) - Novads 1772.g. – 1861.g. (2.zāle) - Novads 1861.g. – 1917.g. (3.zāle) • Novads Latvijas Republikas sastāvā (1918.g. – 1940.g.) (4.zāle) • Daugavpils novads PSPS sastāvā (1940. - 1991. g.) (5.zāle) |
Novads Lietuvas Lielkņazistes (1561.g.-1569.g.) un Polijas-Lietuvas valsts (Rzecz Pospolita) (1569.g.-1772.g.) sastāvā
Sakot ar IX gs. novada teritorija iedibinās feodālā ekonomiskā formācija. Par feodālās pārvaldes centriem kļūst pilis, un viena no tām — Jersika — kļūst par seno latgaļu politisko un ekonomisko centru. Vienā no ekspozīcijas vitrīnām skatāmi 1939. gada Jersikas pilskalna arheoloģisko izrakumu materiāli, kas ļauj iepazīt seno latgaļu sadzīvi, amatniecības un tirdzniecības attīstību.
XIII gs. sākuma latgaļu valstiskuma dibināšanu pārtrauc vācu krustnešu iebrukums. 1209. gada Rīgas arhibīskaps Alberts nodedzina Jersiku, bet 1230. gadā latgaļu zemes pilnībā pāriet bīskapa un ordeņa rokās.
XVI gs. otrajā pusē Livonijas kara rezultātā beidza pastāvēt nacionālas sadrumstalotības periods vācu pakļautībā. Tā vietā nāca atkarība no poļu magnātiem. 1561. gadā Dinaburgu ieņem poļi, bet 1566. gadā tā kļūst par ļnflantijas vojevodistes centru.
XVII gs. Dinaburga kļūst par nozīmīgu tirdzniecības un muitas punktu uz Daugavas. Šajā laikā par latgaļu zemēm cīnās Polija, Krievija un Zviedrija. 1656. gadā Dinaburgu iekaro Krievija un pārdēvē to par Borisogļebsku. Krievi te valdīja 11 gadus, bet 1667. gadā pamiera rezultātā pilsēta atkal nonāk poļu pakļautībā. Poļi pārvalda pilsētu līdz 1772. gadam.
Novads Krievijas impērijas sastāvā (1772.g.–1917.g.)
Novads Krievijas impērijas sastāvā (1772.g.–1917.g.)
1893. gada 14. janvārī ar imperatora Aleksandra III pavēli Dinaburga tika pārdēvēta par Dvinsku.
X IX un XX gadsimta mijā Dvinska kļuva par nozīmīgu rūpniecības un tirdzniecības centru. Pilsētā darbojās ap 60 rūpniecības uzņēmumu, lielākie no kuriem bija dzelzceļa darbnīcas, ādu rūpnīca, sērkociņu un pogu fabrikas. Visvairāk šeit bija attīstīta vieglā rūpniecība. Pēc rūpniecības un tirdzniecības iestāžu skaita 1912. gadā Dvinska ieņēma pirmo vietu Vitebskas guberņā.
Kapitālisma attīstību lauksaimniecībā kavēja dzimtbūtnieciskās paliekas. Latgalē pamatā bija mazās un vidējās zemnieku saimniecības. Pastiprinājās zemniecības diferenciācija.
1905.-1907. gada revolūcija Latvijā bija visas tautas revolūcija, kura apvienoja plašus tautas slāņus cīņā pret apspiedējiem. Tai bija nacionālās atbrīvošanās raksturs. 1905.g. decembrī sakarā ar revolucionārajiem nemieriem Dvinska tika pasludināts kara stāvoklis.
XIX gs. beigās Dvinskā bija 16 mācību iestādes, bet 1913. gadā — 39. To vidū bija divas vidējās — reālskola un sieviešu ģimnāzija. Skolās īpaši bija jūtama rusifikācija. Krievu valodā tika pasniegti visi priekšmeti, atskaitot reliģiskos.
No 1871. līdz 1904. gadam Latgalē bija aizliegts iespiest un izplatīt grāmatas latviešu valodā, kas bremzēja nacionālās kultūras attīstību.
XX gadsimta sākumā Dvinskā bija trīs teātri (ceturtais — vasaras laikā Poguļankā), četri kinoteātri, septiņas bibliotēkas.
Carisma gāšana Februāra revolūcijas rezultātā Dvinskas pilsētnieki un garnizona kareivji sagaidīja ar masu mītiņiem un demonstrācijām.
Novads Latvijas Republikas sastāvā (1918.g. – 1940.g.)
Pēc 1917. gada Februāra revolūcijas dažādi latviešu politiskie grupējumi sāka diskusijas par Latvijas autonomijas un apvienošanas iespējām. 1917. gada 27. aprīlī pirmajā Latgales latviešu kongresā Rēzeknē tika pieņemts lēmums par Latgales atdalīšanos no Vitebskas guberņas un apvienošanos ar pārējiem Latvijas novadiem.
1918. gada 18. novembrī vāciešu okupētajā Rīgā tika proklamēta neatkarīga Latvijas Republika. Savu darbību uzsāka pagaidu parlaments - Tautas Padome.
1920. gada 3. janvārī pēc smagām kaujām Latvijas armijas daļas sadarbībā ar poļu karaspēku ģenerāļa E. Ridza-Smiglija vadībā atbrīvoja Daugavpili no lieliniekiem.
Latvijas armijas pamatā bija četras kājnieku divīzijas: Kurzemes, Vidzemes, Latgales, Zemgales. No 1920. gada Zemgales divīzija tika izvietota Daugavpils cietoksnī. Daugavpilī dislocējās arī 1. Jātnieku pulks.
Atbrīvotajā no svešzemju karaspēka Latvijā sākās jauns attīstības posms. 1920. gada 1. maijā tika sasaukta Satversmes sapulce, kura izstrādāja valsts pamatlikumu - Satversmi. Satversme noteica, ka augstākā likumdošanas vara Latvijā pieder Saeimai, augstākā izpildvara - Ministru kabinetam. Latvijas pašvaldības struktūras atradās Iekšlietu ministrijas pārziņā un darbojās trijos līmeņos - pilsētu, apriņķu un pagastu.1934. gada 15. maijā valsts apvērsuma rezultātā parlamentāro valdību Latvijā nomainīja Kārļa Ulmaņa autoritārais režīms.
Nozīmīgākais likums, kas sekmēja lauku uzplaukumu, bija 1920. gada Satversmes sapulces apstiprinātā agrārā reforma. Latgalē notika pārēja no sādžām uz viensētām. Lauksaimniecība bija vadošā Latvijas tautsaimniecības nozare, kura tika nodarbināti 68% no visu strādājošo kopskaita. Miera gados veidojās jaunā Latvijas rūpniecība, kura bija vērsta, galvenokārt, uz vietējo izejvielu izmantošanu un produkcijas ražošanu pasu tirgum.1919.gadā Tautas Padome pieņēma likumu par Latvijas izglītības iestādēm. Obligātajā izglītībā, kuru varēja iegūt dzimtajā valodā, bija paredzēta divgadīga mājmācība vai pirmskola, sešgadīga pamatskola un divgadīga papildu skola. Valsts nodrošināja atbalstu mazākuma tautību skolām.
Līdz ar ekonomikas atjaunošanas, tautas nacionālās pašapziņas augšanu, sākās Latvijas kultūras dzīves uzplaukums. Liela nacionāla un kulturāla nozīme ir latviešu tautas dziesmu svētkiem, kuri kļuva par tautas gara paudējiem un tautas vienības un stipruma apliecinātājiem.
Daugavpils novads PSRS sastāvā
1940.gada vasarā Latvija tika iekļauta PSRS sastāvā un pārtrauca savu pastāvēšanu kā neatkarīga valsts. Otrā pasaules kara laikā tās teritoriju okupēja Vācijas karaspēks. Daugavpils apkārtnē tika izveidota padomju kara gūstekņu nometne “Štalag-340” un ebreju geto. Desmit tūkstošiem latviešu zaldātu karoja kā Sarkanās armijas sastāvā, tā arī Vermahta karaspēka sastāvā. 1944.gada 27.jūlijā 2.Baltijas frontes 4.triecienarmija triecienuzbrukumā ieņēma Daugavpili. Vairākas kara relikvijas stāsta par šiem notikumiem. |